"Алтын сертификатка" 53 бүтүрүүчү татыктуу болду

16.07.2020

Бул жылы Жалпы республикалык тестирлѳѳгѳ 43 245 бүтүрүүчү катышты. Алардын ичинен 53 бүтүрүүчү эң жогорку упай алып, «Алтын сертификатка» ээ болушту.

Эң жогору упайды Алай районунун Кабылан-Көл айылындагы Э. Мурзаев атындагы орто мектебинин окуучусу Нурбек кызы Акмарал алды. Анын баллы - 229.

  • Бишкек шаары – 28
  • Ош шаары - 3
  • Чүй облусу – 6
  • Ош облусу – 2
  • Талас облусу – 2
  • Баткен облусу – 6
  • Ысык-Кѳл облусу – 4
  • Нарын облусу – 1
  • Жалал-Абад облусу -1

Азыркы учурда ар кандай себептер менен мурдагы эки этапка катыша албаган бүтүрүүчүлѳр ЖРТга тест тапшырышты (2020-жылдын 13-14-июлунда), алардын саны 700гѳ жакын. Акыркы этаптын жыйынтыгы боюнча эң жогорку упайга ээ болгон бүтүрүүчүлѳр болсо, «Алтын сертификатка» ээ болгон тизмеге 2020-жылдын 17-июлунда  кошумча киргизилет. 

Кыргыз Республикасынын Билим берүү жана илим министрлиги ЖРТда эң жогорку упай алган, сапаттуу билимге эгедер мектеп бүтүрүүчүлөрүн,  окуткан агай-эжекелерин, ата-энелерин куттуктайт жана алардын окууларына ийгиликтерди каалайт.

 

ЖРТда эң жогорку упай алган 53 бүтүрүүчүнүн тизмеси:

Аты-жөнү

Окуган мектеби

Району

Упайы

1

Нурбек кызы Акмарал

Э. Мурзаев атындагы орто мектеби

Алай району

229

2

Нуртилек Тобокелов

"Манас Ата-Себат" лицейи

Талас шаары

228

3

Намыс Идырысов

Э. Керимгазиев атындагы орто мектеби

Ысык-Көл району

228

4

Чолпон Абдисуханова

Кадамжайский лицей

Кадамжай району

228

5

Тимур Сулаймонов

"Газпром Кыргызстан" мектеби

Октябрь району, Бишкек

227

6

Айзат Топчубаева

Аю Парпиев атынданы мектеп-гимназиясы

Нокоат району

226

7

Пягай Наён

№12 мектеп-гимназиясы

Свердлов району, Бишкек

226

8

Асият Рахматова

А. Пушкин атындагы №17 мектеп-гимназиясы

Октябрь району, Бишкек

225

9

Нурлан Сапармурат

"Кут билим" окуу-тарбия комплекси

Аламүдүн району

225

10

Фотимахон Журабоева

"Давха" орто мектеби

Свердлов району, Бишкек

225

11

Камила Уланбекова

Кыргыз-түрк Анадолу лицейи

Ленин району, Бишкек

224

12

Сабырбек Маликов

 Кадамжай "Семетей" лицейи

Кадамжай району

224

13

Эркин Нусуров

Е. Б. Якир атындагы №61 физика-математикалык мектеп-лицейи

Биринчи май району, Бишкек

224

14

Азамат Бекбаев

№3 мектеп-гимназиясы

Лейлек району

223

15

Аян Исабеков

№26 гимназия-комплекси

Октябрь району, Бишкек

223

16

Саламатбек Мамбеткадыров

"Креатив-Таалим" билим берүү комплекси

Октябрь району, Бишкек

223

17

Элмирбек Ормонов

Ж. Атабаева атындагы №35 орто мектеби

Ош шаары

223

18

Белек Аязбеков

Е. Б. Якир атындагы №61 Физика-математикалык мектеп-лицейи

Биринчи май району, Бишкек

223

19

Артур Кызалаков

№67 мектеп-гимназия окуу-тарбия комплекси

Свердлов району, Бишкек

223

20

Сардар Догдурбек

А. Токомбаев атындагы №24 орто мектеби

Биринчи май району, Бишкек

223

21

Ержан Жанузаков

Х. Карасаев атындагы Ысык-Көл лицейи

Каракол шаары

223

22

Тулендыбаев Мухаммед-Салих

Ч. Айтматов атындагы кыргы-түрк лицейи

Свердлов району, Бишкек

223

23

Самар Канатов

А. Карымшаков атындагы №6 орто мектеби

Түп району

222

24

Жоомартмырза Маратов

Х. Карасаев атындагы Ысык-Көл лицейи

Каракол шаары

222

25

Деревянко Анастасия

№70 мектеп-гимназия окуу-тарбия комплекси

Биринчи май району, Бишкек

222

26

Лола Умарова

Токмок "Үмүт" жалпы билим берүү лицейи

Токмок шаары

221

27

Мурат Боронбаев

№ 67 мектеп-гимназия окуу-тарбия комплекси

Свердлов району, Бишкек

221

28

Те Анастасия

№6 мектеп-гимназиясы

Жайыл району жана Кара-Балта шаары

221

29

Нурадил Матараимов

№68 мектеп-гимназия окуу-тарбия комплекси

Ленин району, Бишкек

221

30

Вороненко Иван

№1 мектеп-гимназиясы

Сокулук району

221

31

Адель Аскарбекова

Е. Б. Якир атындагы №61 Физика-математикалык мектеп-лицейи

Биринчи май району, Бишкек

221

32

Барсбег Кубанычбеков

Е. Б. Якир атындагы №61 физика-математикалык мектеп-лицейи

Биринчи май району, Бишкек

221

33

Чоро уулу Нурдин

 «Манас» лицей-интернаты

Талас району

221

34

Бегаим Абыкеева

№68 мектеп-гимназия окуу-тарбия комплекси

Ленин району, Бишкек

220

35

Умай Дыйканбаева

№70 мектеп-гимназия окуу-тарбия комплекси

Биринчи май району, Бишкек

220

36

Марат Дононбаев

№13 мектеп-гимназиясы

Ленин району, Бишкек

220

37

Өмүрбек уулу Марсел

Кадамжай "Семетей" лицейи

Кадамжай району

220

38

Уланбек кызы Агелина

Ч. Айтматов  атындагы №1  Новопавловка окуу-тарбия комплекси

Сокулук району

220

39

Умиджон Идрисов

Кадамжай "Семетей" лицейи

Кадамжай району

220

40

Ырыскелди Курманбеков

Курманбек баатыр атындагы №15 кыргыз-түрк лицейи

Жала-Абад шаары

220

41

Элиза Доскожоева

Е. Б. Якир атындагы №61 физика-математикалык мектеп-лицейи

Биринчи май району, Бишкек

220

42

Перизат Ибрагимова

Баткен облустук гимназия-жатак-мектеби

Баткен шаары

220

43

Айназик Коногалиева

К. Керималиев атындагы орто мектеби

Ат-Башы району

220

44

Амир Уланов

Е. Б. Якир атындагы №61 физика-математикалык мектеп-лицейи

Биринчи май району, Бишкек

220

45

Искендер Носинов

Е. Б. Якир атындагы №61 физика-математикалык мектеп-лицейи

Биринчи май району, Бишкек

220

46

Тилек Эминов

Ош "Сема" лицейи

Ош шаары

220

47

Гавхарой Хашимова

Е. Б. Якир атындагы №61 физика-математикалык мектеп-лицейи

Биринчи май району, Бишкек

220

48

Бакыт Ырысов

Б. Алыкулов атындагы №38 орто мектеби

Ош шары

219

49

Теӊгиз Турдукулов

И. Раззаков атындагы КМТУнун лицейи

Биринчи май району, Бишкек

219

50

Дарья Томарева

"Ариэл" окуу-тарбия комплекси

Октябрь району, Бишкек

219

51

Алымбек Бакиров

№31 мектеп-гимназиясы

Ленин району, Бишкек

219

52

Нуратан Кадыров

№68 мектеп-гимназия окуу-тарбия комплекси

Ленин району, Бишкек

219

53

Санжар Бактыбеков

В. Ф. Марков атындагы №1 орто мектеби

Чүй району

219

Билим берүү жана илим министрлигинин басма сөз кызматы